Witaj!

Oto strona, dzięki której przygotujesz się do matury z polskiego nie korzystając z żadnych korepetycji! Znajdziesz tutaj kompendium wiedzy o wszystkich epokach literackich, porady na temat pisania wypracowań, tworzenia prezentacji... Maturkazpolaka może też okazać się niezawodną pomocą przy odrabianiu zadań domowych.

Pytania dotyczące konkretnych postów możesz zadawać w komentarzach, ogólne w shoutboxie. Strona w budowie! Swoimi sugestiami możesz się przyczynić do jej rozwoju :)

czwartek, 16 sierpnia 2012

[Biblia] 4. Symbolika biblijna


1) MIEJSCA I ZDARZENIA

Góra - symbolizuje to, co wzniosłe, i co wiąże się ze sferą sacrum. Wiele ważnych wydarzeń biblijnych miało miejsce w górach. Na górze Synaj (utożsamianej z górą Horeo) Bóg powołał Mojżesza, na jej szczycie dał mu tablice z Dziesięciorgiem Przykazań, a na górze Syjon w Jerozolimie król Salomon zbudował wspaniałą świątynię. Jezus rozpoczął swą nauczycielską działalność "Kazaniem na Górze", na Górze Oliwnej zaczęła się jego męka, której kresem było ukrzyżowanie na wzgórzu Golgota (zwanym też Kalwarią).

Droga - w Starym i Nowym Testamencie symbolizuje ludzkie życie, postępowanie. Jest ono odkryte przez Bogiem: "Czyż nie widzi on dróg moich, a kroków moich nie rachuje?", pyta Hiob (Hi 31,4); droga - życie ma zmierzać ku kresowi, posiadać ostateczny sens. Poszukują go wszyscy ludzie, od czasu wygnania z raju Adama i Ewy - skazani są na wędrówkę - topos homo viator (człowiek wędrowiec)
- Jezus: "Ja jestem drogą, prawdą i życiem." => Życie ludzkie = pielgrzymka ku zbawieniu
- interpretacja laicka - homo viator = człowiek aktywny, poszukujący sensu w życiu

Pustynia - jako ziemia jałowa i bezludna oznacza miejsce próby. Doświadczali jej przez 40 lat Żydzi dążący do Ziemi Obiecanej. Pobyt na pustyni symbolizuje jednocześnie czas przygotowania: tam udał się św. Jan Chrzciciel przed rozpoczęciem misji proroka, na pustyni Jezus był kuszony przez szatana.

Potop - wielka powódź jest symbolem klęski ludzkości. Bóg zsyła potop jako karę za nieprawość i zło, zostawia jednak przy życiu sprawiedliwego Noego (Rdz 6-9). Dzięki jego arce na ziemi znów odrodzi się życie.

Tęcza - symbol ponownego przymierza między Bogiem a ludźmi: " Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią" (Rdz 9, 13-17)


2) ZWIERZĘTA

Gołąb z gałązką oliwną w dziobie - znak pokoju, symbol Ducha Świętego

Wróbel - rzecz małej wagi, o którą Bóg także się troszczy; pokora, skromność

Ryba - pierwszy symbol chrześcijan

Owca (baranek) - łagodność, cierpliwość, życie stadne, jagnię = zwierzę ofiarne, naród wybrany, Jezus

Wąż - zło, fałsz (wąż-smok w Apokalipsie = szatan)


3) LICZBY

Trójka - Boża doskonałość (np. Trójca Święta)

Czwórka - doskonałość ziemska (np. cztery strony świata, cztery wiatry), cztery rzeki wypływające z rajskiego ogrodu to, wg interpretacji chrześcijańskiej, zapowiedź czterech ewangelii kanonicznych

Siódemka - liczba pełni, suma Bożej i ziemskiej doskonałości (3+4)

Dwanaście - pełnia (dwanaście pokoleń Izraela, dwunastu apostołów, dwanaście miesięcy w roku, dwanaście godzin w dniu), iloczyn liczb 3 i 4


4) BARWY

Biel - kolor światła, a więc czystość świętość, radość

Czerwień - miłość, krwawa ofiara

Czerwień o purpurowym odcieniu - godność królewska

Złoto - to, co związane z niebem, pierwiastkiem sacrum

Żółty (tania imitacja złota) - zdrada, fałsz (w żółtych szatach przedstawiano zwykle Judasza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz