Witaj!

Oto strona, dzięki której przygotujesz się do matury z polskiego nie korzystając z żadnych korepetycji! Znajdziesz tutaj kompendium wiedzy o wszystkich epokach literackich, porady na temat pisania wypracowań, tworzenia prezentacji... Maturkazpolaka może też okazać się niezawodną pomocą przy odrabianiu zadań domowych.

Pytania dotyczące konkretnych postów możesz zadawać w komentarzach, ogólne w shoutboxie. Strona w budowie! Swoimi sugestiami możesz się przyczynić do jej rozwoju :)

piątek, 17 sierpnia 2012

[ŚREDNIOWIECZE] 4. Filozofia


św. Augustyn
Z początku wyznawca manicheizmu – teoria głosząca, że istnieją dwie substancje: zło i dobro. Później patrystyki – filozofii greckiej przyswojonej na potrzeby religii chrześcijańskiej. Zajmował się zagadnieniem „unde malum?” – skąd zło?. Wg niego zło to brak dobra; Bóg stworzył świat dobrym, a ludzi istotami wolnymi, mogą więc oni wznosić się do nieba lub upadać.

św. Tomasz
Podał 5 powodów na istnienie Boga. Twierdzi, że rozum nie przeczy wierze religijnej, ale ją uzupełnia. Uważa, że ciało ludzkie nie jest wcale niższe rangą od duszy, bo to dzięki niemu dusza poznaje świat. Do dziś istnieje neotomizm – szkoła, której był mistrzem i inspiratorem.

scholastyka
Najważniejszy nurt filozofii średniowiecznej. Myślenie spekulatywne (oderwane od rzeczywistości), metafizyczne, związane z teologią. Polega na komentowaniu i interpretowaniu Pisma Świętego i pism filozofów np. Arystotelesa. Przedstawicielem był m. in. Św. Anzelm, który stwierdził że dowodem na istnienie Boga jest fakt, że pojęcie Boga jest „większe” od ludzkiej myśli, Bóg musi więc istnieć poza nią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz