Witaj!

Oto strona, dzięki której przygotujesz się do matury z polskiego nie korzystając z żadnych korepetycji! Znajdziesz tutaj kompendium wiedzy o wszystkich epokach literackich, porady na temat pisania wypracowań, tworzenia prezentacji... Maturkazpolaka może też okazać się niezawodną pomocą przy odrabianiu zadań domowych.

Pytania dotyczące konkretnych postów możesz zadawać w komentarzach, ogólne w shoutboxie. Strona w budowie! Swoimi sugestiami możesz się przyczynić do jej rozwoju :)

czwartek, 16 sierpnia 2012

[Biblia] 6. Gatunki literackie


lamentacja - wypowiedź wyrażająca cierpienie podmiotu, związane z przeżywanym przezeń nieszczęściem, a także skargę na los, który przynosi utrapienie, a na który człowiek nie ma wpływu

poemat religijny - obszerny utwór poetycki o tematyce religijnej, tradycyjnie wierszowany, choć od XIX/XXw. także prozatorski

psalm - gatunek poezji lirycznej o tematyce religijnej, pełni funkcję modlitwy poetyckiej. Psalmista kieruje swą wypowiedź do Boga. Podstawową zasadą organizującą psalmy jest paralelizm składniowy, daje efekt wyrazistej rytmizacji. Bogate obrazowanie, symbolika, gama uczuć (poza rozpaczą).

przypowieść (parabola) (gr. zestawienie obok siebie) - narracja fikcyjna oparta na zasadzie prawdopodobieństwa. Dwa poziomy znaczeń: pierwszy, wzięty z życia codziennego oraz drugi, symboliczny. Znaczenie dosłowne i symboliczne łączy zasada analogii, odpowiedniości.

apokalipsa - utwór opisujący czasy ostateczne w sposób symboliczny; opisy zagłady i kosmicznej katastrofy mają sens optymistyczny - zapowiadają zbawienie i odkupienie wiernych. Specyficzne obrazowanie: dynamiczne, barwne (ostre, kontrastowe kolory), pełne metaforyki i przedstawień potwornych stworzeń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz